cz \ en
Mgr. et Mgr. Marek Novotný

Marek Novotný: vizionář, patriot a (ne)byznysmen

Na začátku devadesátých let založil úspěšnou realitní kancelář Dachi a vrhl se s ní do prodeje hradů a zámků. Až později přibral i "obyčejné" nemovitosti. Hraje v kapele, přátelí se s umělci, vybudoval unikátní objekt Nezvalova Archa... A nadevše miluje Olomouc. Působí bohémsky, ale rozhodně není typickým bohémem, naopak, zakládá si na kultivovaném projevu. Občas si oblékne hanácký kroj a jde se projít, není v tom ale žádný exhibicionismus. Prostě to tak cítí. Touha tvořit a realizovat ho dovedla až k vybudování neobvyklého objektu, designového smarthotelu Nezvalovy Archy.

"Mám obrovské štěstí, že se mi podařilo ke spolupráci na objektu Nezvalova Archa, oslovit výtvarníka Jiřího Davida, který byl přítomen po celou dobu stavby, významně se na ní podílel a zanechal tu přibližně sto uměleckých realizací, které se ovšem snoubí s architekturou. Vznikla tu totiž naprosto jedinečná tvůrčí synergie: architekt David Helcel, vizuální umělec Jiří David, moje maličkost a další. Krok jednoho z nás inspiroval ke kroku druhého... To bylo tvůrčí, radostné, lidské, úžasné a dovolte mi popsat to i církevně-slovansky “soborné”.

Z dvaasedmdesáti procent emočně založený…

Marek přiznává, že se necítí být byznysmenem. A to myslí úplně vážně. Přátelí se s řadou umělců, hraje na trumpetu v olomoucké kapele Tak Co?,  koneckonců, v Nezvalově Arše je umění doslova všude. Marek Novotný je velmi emotivní člověk. A přemýšlivý. Málokdy na otázku odpoví přímo. Nejdřív si k odpovědi vydláždí cestu příběhem, a když na ni skutečně dojde, je to taková třešnička, která by sama o sobě nebyla tak zajímavá…

- Marek Novotný

Pracovní zkušenosti

V kostce

- V roce 1992 založil realitní kancelář DACHI se zaměřením na hrady, zámky, tvrze (cca 30 let na trhu).
- V roce 1994 získal po absolvování kurzu „efektivní manažer" certifikát na Open university London – CUB.

Od roku 1998 se začal v RK DACHI věnovat i realitám  v rámci Olomoucka a střední Moravy.

- Šest semestrů působil jako externí lektor na UP; FTK, katedra rekreologie. (Výtvarná výchova a rekreologie s akcentem na landART a bodyART a zážitkovou pedagogiku).
- Bezmála 16 let působil ve vrcholných výkonných orgánech Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Konkrétně jako metropolitní rada Pravoslavné církve v českých zemích a eparchiální rada Olomoucko -brněnské eparchie.

Inicioval, invenčně a investorsky se podílel na realizaci ikonické stavby „Nezvalova archa” v Olomouci, samoobslužný, designový a ARTový smarthotel, s uměleckou výzdobou  vizuálního umělce Jiřího Davida. Je to místo, kde se umění snoubí s architekturou.

Za 4 roky činnosti prošlo Nezvalovou archou na komentovaných prohlídkách už téměř 3 000 lidí).

Inicioval a invenčně a investorsky se podílel na realizaci horského apartmánového domu „Modřínová archa” s uměleckými stopami sochaře Jana Dostála (Jan Dostál mimo jiné realizoval sochu „Mrak” pro Český dům na Expo 2021 v Dubai).

V současnosti navrhnul, inicioval a realizuje stavební projekt „Hanácká krajina” (výstavba 16 bytů v Týnečku, v nichž se snoubí to dobré z rodinných domů a bytů).

Vize Marka Novotného

Po své padesátce dozrál k rozhodnutí být společensky, občansky a politicky platný.

Projekty

 

 

PROJEKT Nezvalova Archa - www.nezvalovaarcha.cz

 

Je to tak trochu dům snů, z jiného světa… Na Nezvalově ulici vyrostla unikátní stavba, připomínající bájnou archu. V jejich útrobách se skrývá chytrý hotel, který téměř nepotřebuje personál a cílí na páry. A to nejen na mladé, studentské. V útulných pokojích je vše, co je potřeba k příjemnému bydlení, velkoryse jsou řešeny i společné prostory. Exteriér i interiér této neobvyklé stavby výtvarně řešil vizuální umělec Jiří David.

Vycházíme vlastně z biblického příběhu. Noemova archa brala na palubu páry z každého druhu. A i my cílíme na páry. Naším přáním je vytvořit místo, kde se každý bude cítit jako doma.

Právě bydlení zaměřené na nejen studentské páry v Olomouci podle něj zcela chybí. Během vývoje jsme pak koncept nastavili tak, aby Nezvalova archa mohla sloužit i pro střednědobé ubytování na jeden až šest měsíců, a pak také jako běžné hotelové ubytování na několik dnů.

Nezvalova Archa nabízí plně vybavené ubytovací jednotky, v nichž nájemníci najdou naprosté soukromí. Mají k dispozici vše potřebné: malou kuchyňku, vlastní sociální zařízení, velké úložné prostory, polohovatelnou postel s kvalitní zdravotní matrací, vysokorychlostní wifi, všechny pokoje jsou samozřejmě klimatizované.

Každé studio má navíc svou vlastní unikátní uměleckou stopu Jiřího Davida. A o úklid se postará personál. 

A to je další zajímavost konceptu. Nenarazíte tu na žádné recepční, nikdo na vás nedohlíží. Máme tu plně samoobslužný režim. 

Objednáte si ubytování a klíč od budovy i od dveří vám pošleme do vašeho mobilního telefonu. Můžete pak využívat veškeré služby. Je tu samozřejmě zdarma k dispozici pračka i sušička, společenské coworkingové a odpočinkové prostory, soukromé kino i nadstandardně vybavená společná kuchyně včetně velmi slušně zaplněné lednici, většinově obsahující základní regionální potraviny, nápoje i chutné sonberské víno. A vedle lednice terminál na platební karty. Prostě si vezmete, co chcete, a zaplatíte kartou. 

Nezvalova archa má navíc výbornou dostupnost: nachází se pár minut chůze od nádraží, poblíž jsou zastávky tramvaje i autobusu. Před domem je i soukromé parkoviště.

Nezvalovu Archu můžete navštívit a zároveň absolvovat komentovanou prohlídku objektu, vedenou Markem Novotným, majitelem.

Smarthotel Nezvalova Archa
Nezvalova 3
779 00 Olomouc

 

 

PROJEKT Modřínová Archa - www.modrinova-archa.cz

 

Modřínová Archa jsou apartmány v Jeseníkách s příběhem, jež započal v roce…
Modřínová Archa je loď, na které můžete plout v každém ročním období.
Modřínová Archa je místo, kde se snoubí pohoda, relax a sportovní aktivity v krásném prostředí Jeseníků.

Archa leží u lesa, v jihozápadním svahu, s krásnými výhledy do údolí Moravice a na protilehlé svahy.
Archa, která získala svůj název díky modřínovému obložení, které jí dodává charakteristický vzhled, vám díky své strategické lokaci nabídne to nejlepší z obou světů. Archa je dvoupodlažní budova a je ekologickou dřevostavbou s vysokým koeficientem zateplení.

A co vás v Modřínové Arše čeká? 

Apartmány poskytují moderní zázemí pro ideální dovolenou v zimě a v létě, stejně tak pro firemní akce. Nabízíme vám ubytování v apartmánu č. 1 Karlova Studánka, apartmánu č. 2 Malá Morávka, apartmánu č. 3 Jeseníky, apartmánu č. 4 Karlov a apartmánu č. 5 Ovčárna, který vznikne propojením apartmánů Karlova Studánka a Malá Morávka.

Všechny čtyři apartmány mají krytou prosluněnou terasu, ideální pro příjemné lenošení s knížkou a šálkem dobré kávy nebo večerní grilování s rodinou a partou přátel.

Apartmán v Jeseníkách

Jeseníky nabízejí nespočet možností pro zaryté sportovce i lenochy, kteří si chtějí odpočinout u dobré knížky a relaxovat při zpěvu ptáků. Archa, která získala svůj název díky modřínovému obložení, které jí dodává charakteristický vzhled, vám díky své strategické lokaci nabídne to nejlepší z obou světů. Na výlet vyrazte po Naučné stezce Bílá Opava nebo vytáhněte kola a uspořádejte cyklovýlet na Slezskou Hartu.

Modřínova Archa
Horní Václavov 150, Václavov u Bruntálu

 

 

PROJEKT Hanácká krajina

 

O HANÁCKÉ KRAJINĚ 

Unikátní developerský projekt na Hané představuje ulici 16 bytů. Za atikami domů, lemovanými obrysem hanácké krajiny, naleznete na ploše 85 m2 velkorysé byty 3+kk s ložnicí, velkým dětským pokojem a terasou se zahradou. Do bytů se promítá to nejlepší z rodinných domů: vlastní zahrada, vlastní parkovací stání, vlastní vchod, nízkoenergetická až pasivní náročnost a vlastní fotovoltaická elektrárna pro ohřev teplé vody, komfort bydlení bez sousedů nad hlavou a velikost jednotlivých místností jako u rodinných domů. Zároveň tento projekt nabízí to nejlepší z bytů: plochu a uspořádání. Navíc zahrnuje společnou péči o dům a zahradu, protože tu najdete například společný zahradní domek se sdílenou sekačkou a nářadím pro péči o zahradu či společný zavlažovací systém.

LOKALITA PRO AKTIVNÍ ŽIVOT

Týneček je olomoucká část, kterou najdete na kraji Olomouce, ve směru města Šternberk. Nabízí výbornou dostupnost oblíbených lokalit, jako jsou Svatý kopeček, ZOO, ale také přilehlá příroda. Týneček je napojený na významnou cyklostezku, kterou se dostanete na všechny směry (do města i do přírody). Leží asi 4 km od Litovelského Pomoraví a na druhé straně se rozprostírá Přírodní park Údolí Bystřice obklopený nádhernými kopci. Nedaleko se nachází i vnitrostátní Letiště Bohuňovice. Samozřejmostí je napojení na MHD.

DISPOZICE BYTŮ

Za vstupem do přízemí dvoupodlažního bytu se nachází dostatečné prostorné zádveří pro umístění botníku a věšáku. Nespornou výhodou je vestavěný kumbál, spíž a WC dostupné hned z chodby. Z chodby se dostanete do velkého obývacího pokoje propojeného s kuchyňským koutem a jídelnou. Do druhého patra vystoupáte po schodišti od vstupních dveří. Z chodby je přístupná ložnice a prostorný dětský pokoj, který mohou obývat minimálně dvě děti. Samozřejmostí je koupelna s vanou a WC. Ke každému bytu náleží jedno parkovací stání, užívání vymezeného pozemku a společné využívání zahradní techniky včetně společného zavlažovacího systému.

STANDARDNÍ VYBAVENÍ BYTŮ

Byty jsou postaveny z nadstandardních materiálů a moderními technologiemi. Dostatek světla z velkých prosklených ploch, zároveň tepelná pohoda díky jedinečné izolaci, ticho, které neruší ani zvuk zvenčí, ani rezonování uvnitř, čerstvý vzduch zajištěný řízeným větráním a bezpečí před deštěm, bouřkou, bleskem či požárem. Dřevo bereme jako obnovitelný zdroj materiálu, což je naším hlavním a zásadním kritériem. Technologie vychází z principů a fyzikálních zákonů prověřených staletími. Zakládá si na uceleném funkčním celku produktů renomovaných značek a na důkladném řemeslném zpracování.

Byty jsou postaveny technologií Triftybuild. Konstrukčním prvkem je dřevěný hranol, jehož výroba je pečlivá a eliminuje negativní stránky dřeva. V technologii Triftybuild tvoří vnější vrstvu dřevovláknitá deska. Její izolační vlastnosti z ní dělají součást obálky, která utváří vnitřní tepelný komfort. Dřevovláknitá deska je skvělý deskový materiál, který je otevřený pro páru, ale uzavřený pro vodu v kapalné podobě. Jako tepelný a zvukový izolant je zvolena celulóza, v případě Thriftybuild takzvaná foukaná celulóza. Jedná se o recyklovaný materiál v podobě celulózových vláken. Měrná tepelná kapacita celulózy je několikanásobně vyšší, než u minerálních materiálů. Stěnová konstrukce je navržena tak, aby staticky vyhověla přenosům sila a tlaků, aby prostorově vyztužila konstrukci a aby byla připravena pro zavěšení těžkých předmětů. OSB desky použité v technologii Thriftybuild mají difuzní odpor tak vysoký, aby splňovaly požadavky na parotěsnost a vzduchotěsnost obálky.

Více o projektu na www.dachi.cz

 

Za oponou

Aneb to, co jste o Markovi Novotném nevěděli!

Napsal více jak 9 tisíc poetických textů.
Hraje více jak 35 let na trumpetu. V současnosti v hudební kapele Tak Co?
Sborový zpěv Campanella více jak 30 let.
Nechal si vyrobit u paní Vitoslavské z Troubek hanácký (blaťácký) kroj, v němž se cítí přirozeně.
Neumí hanácky.
Nejoblíbenější matematik - Carl Friedrich Gauss - rád aplikuje na svůj světonázor Gaussovu eliminační křivku.
Přesto, že absolvoval kurs létání na paraglidingu a vlastní „řidičák” na potápění, 
cítí se mnohem bezpečněji na zemi.
Oblíbená kniha Citadela - Antoine De Saint-Exupéry.
Rozlišuje mezi pojmy patriot (+)a nacionalista (-).
Je dlouhodobě dotazován médii k tématu realitního a developerského trhu.
Ve svém podnikání se řídí empatií, kdy ve svých společnostech poskytuje práci  25 kolegům, také handicapovaným a sociálně znevýhodněným.
Byl vychováván jako odpůrce komunismu a násilí.
Má rád když lidé sedí u jednoho stolu.
Přátelí se s umělci, designéry a architekty. 
Vnitřně ho naštve, když žena vleze do kabátu dřív než muž může vyjádřit úctu a gentlemanské gesto této ženě.
Upřednostňuje společenství před individualismem.
Charakterizuje se jako nezávislý středo-pravicový volič se silným sociálním cítěním.
Populismus, nacionalismus a neschopnost komunikace a naslouchání považuje 
za extrémní nebezpečí pro demokracii.
Považuje Olomouc, Hanou, Moravu i Čechy za skvělé a bezpečné místo pro život.

Realizace webu WINTERNTET 2022
Design & photo (c) Zdeněk Polách, DABRAKA